XI-oji tarptautinė tekstilės miniatiūrų bienalė „Matmuo / Measure“

Paraiškos priimamos iki:2019 m. rugsėjo 20 d.

Dydžiai ir matai lydi mus visur – nuo fizikinių, reiškiamų skaitmenine verte, kuriais matuojamas visas materialusis pasaulis, darbo užmokesčio, tauriųjų metalų prabų, drabužių, svorio indeksų, kūno apimčių (turinčių raidžių, simbolių, skaičių pavidalą) dydžių, informacinių technologijų matų (kilobaitų, megabaitų, gigabaitų) iki perkeltinių prasmių, atspindinčių žmogaus autoriteto, savivertės, bendražmogiškų vertybių ar tapatybės matą. Standartiškai nustatyti matmenys (20 × 20 cm) – esminis tekstilės miniatiūros bruožas. Sakoma, kad ne dydis lemia meno kūrinio vertę. Vis dėlto įprasta manyti, kad mažas formatas įspraudžia menininką į siauresnius rėmus, kelia tam tikrus iššūkius, reikalauja ypatingo kruopštumo ir techninių gebėjimų. Kita vertus, gal daro kūrinį paslankesnį, paprasčiau transportuojamą, leidžia autoriui lengviau daryti fizinį poveikį formai, eksperimentuoti? Taigi matmuo – riboja menininko saviraišką ar skatina jai atsiskleisti? Parodos dalyviai kviečiami apmąstyti savo santykį su nustatytais matais, standartais, etalonais, normomis, gvildenti kūrinio matmenų (dydžio) ir jo vertės santykį, gilintis į tai, kaip keičia kūrinį mažesnis formatas, o galbūt pasiūlyti savo pasaulio matymą atitinkančius matmenis ir standartus. Ką autoriui kūryboje reiškia matmuo, dydžio matas?

Menininkai kviečiami reflektuoti matmens, dydžio, mato koncepciją keliais aspektais:

  1. Tiesiogine prasme, kaip savo kūrybos santykį su daugelyje šalių įsigaliojusia Si matavimo vienetų sistema, apibūdinančia dydį, svorį, temperatūrą, greitį, laiką ir kt., pradėta kurti Prancūzijos revoliucijos metu kaip etalonų sistema (pirmieji svorio ir ilgio etalonai sukurti 1799). Tačiau ši paroda gal paskatins prisiminti senuosius prigimtinius lietuviškus matus, kilusius iš žmogaus standartinių kūno dalių dydžių: pėda, sprindis, uolektis, sieksnis? O gal menininkai pasiūlys matuoti kūrybą savo atrastais matais – dygsniu, raštu, ataudų pynėmis?
  2. Platesne perkeltine prasme, traktuojant matą kaip meninį, fizinį, moralinį, socialinės laikysenos standartą, įspraudžiantį ir ribojantį individualybę, tačiau kartu palengvinantį egzistenciją laikantis visuotinai priimtinų elgesio normų. Norima išsiaiškinti, kokias normas autoriai aktualizuoja savo kūryboje.
  3. Lingvistine semantine prasme, matmenį prilyginant metmeniui – bet kurio audinio pagrindui tekstilėje, o matą (dydį) – šachmatų ėjimui, reiškiančiam paskutinį pergalingą žingsnį. Gal žodis „matas“ sukels asociacijų su Šv. Mato evangelisto asmeniu?

Į parodą priimami tiek tradiciniai, tiek inovacijomis (neįprastos medžiagos, naujos technologijos ir meninės
priemonės) grįsti darbai, tačiau siekiama skatinti nestandartinį mąstymą, intelektualų požiūrį, bendradarbiavimą su įvairių sričių menininkais, mokslininkais, literatais.

Kviečiame dalyvauti visus menininkus, dirbančius įvairiomis tekstilės meno technikomis arba naudojančius tekstilės elementus kūryboje.

Kviečiame teikti 1-3 anksčiau neeksponuotus darbus. Kūrinio technikos – neribojamos. Darbų dydis neturi viršyti 20x20x20 cm. Kūriniai gali būti erdviniai, sudedami iš kelių dalių ar sulankstomi.

Laukiame paraiškų iki 2019 m. rugsėjo 20 d. su žemiau išvardytais priedais:

  • CD su spalvotomis darbų nuotraukomis (kokybė tinkama katalogo spaudai – ne mažiau 300 dpi, CMYK, RGB, failo dydis ne didesnis nei 5Mb);
  • užpildytą dalyvio anketą su kataloginiais duomenimis, autoriaus trumpą kūrybinę CV.

Anketą galite atsisiųsti, paspaudę mygtuką: