Sausio 26 – vasario 8 d. galerijos „Arka“ trečio aukšto ekspozicinėse erdvėse veikia šiauliečių menininkų Redos ir Arūno Uogintų paroda „Archeologai“. Pasitelkdami skirtingos meninės raiškos – nuo dvimačių iki erdvinių – kūrinius, parodoje autoriai siūlo svarstyti melagingas naujienas ar mokumentiką, kurie iškraipo tikrovę ir sujaukdami protą įtikina iliuzijomis. Atidarymo renginyje menininkai atliks performansą.
Uogintų pastebėjimu, klaidingos informacijos, kuri pateikiama kaip faktinė tiesa, skleidimo problematika Lietuvos meno lauke kūrėjų interpretuojama jau nuo 90-ųjų. Anot Arūno, „tuo metu menininkai ėmė keisti, laužyti ar dekonstruoti parodos, TV laidos ar panašaus kultūros renginio stereotipą, kurdami naują naratyvą – „išgalvotas“ istorijas, pagrįstas atitinkamai pateikta „dokumentika“. Menininkai kūrė TV laidas. Tokiais drastiškais proveržiais buvo siekiama „pažadinti“ žiūrovą, vaizdus iš televizijos ekrano kuriant per parodijos ar sarkazmo prizmę, pastiprinant psichodelinės muzikos garsų ar vaizdų pasauliu“. Tokią „fluxistinę“ raišką Uogintai šiandien aptinka propagandoje ar menininkų žodžiais tariant – performansams prilygstančiuose viešuose politikų pasisakymuose – todėl ir patys kūryboje sugrįžta prie netikrumo, melagingumo temų nagrinėjimo. Arūnas svarsto, kad dabarties kontekste, kai dominuoja „Ukrainos karo akivaizdoje rašistų masiškai vystomas „feiko“ fenomenas, kuriame realybė yra begėdiškai iškreipiama „trolių“ sukurptoje iliuzijoje“, šios praeitį referuojančios praktikos tampa dar aštresnės.
Nors Uogintai žinomi kaip performansų kūrėjai, šioje parodoje autoriai pristato ir kitų raiškos formų kūrinius. Pasak autorių, „savo vietą bendroje projekto meninėje dermėje turi video filmus lydintys paveikslai – grafika, tapyba: monotipijos ar natiurmortai, su dvimatėje erdvėje pūpsančiais daiktais ir aksesuarais. Daugelis šių vaizdinių ant drobės ar grafikos lakštų nugulė pasąmoningai iš įvykusių performansų bei šių laikų karo vaizdais perpildyto TV ekrano ar Youtube‘o ir kitų internetinių platformų“.
Nuo 1993 m. kaip grupė „Archeologai“ menininkai rengia performansus, kuriems būdingas butaforiškumas, net teatrališkumas. Darbuose pasitelkia ir platesnį kūrybos formų arsenalą – skulptūrą, grafiką, tapybą, instaliacijas. Kūrėjai dalyvauja šiuolaikinio meno festivaliuose Lietuvoje, Latvijoje, JK, grupinėse parodose Italijoje, Kinijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir kitur bei rengia autorines parodas.
Galerijos „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) naujasis darbo laikas: trečiadienį–penktadienį 12-20 val., šeštadienį-sekmadienį 12–17 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).
Paroda yra galerijos „Arka“ ir Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės programos dalis. Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Grafikė Reda Uogintienė ir tapytojas Arūnas Uogintas pakvietė į naują parodą „Archeologai“ Vilniaus Arkos galerijoje. Žaismingai, senų restorano čekių lietumi atidarę parodą, menininkai siūlė susikaupti rimtam pokalbiui su meno kūriniais. Tapybos ir grafikos darbai, trumpi video performansai kalbėjo dviem skaudžiom temom – pandemija ir karas Ukrainoje.
„Šios parodos tokia tema išėjo, kad šitas visas feikas ir meninė tiesa tapo to baisaus karo viena iš savybių. Ta melagiena, tas košmars, kai agresorių pusė absoliučiai meluoja, tarsi sakom – kad kažkada menininkai sukūrė šitą reiškinį, o šitie baisūs politikai tuo pasinaudojo“, – sako A. Uogintas.
„Arkos“ galerija pristato šiauliečių menininkų Redos ir Arūno Uogintų parodą „Archeologai“, raginančią analizuoti melagingas naujienas ar mokumentiką, kurie iškreipia tikrovę, jaukia protus ir įtikina iliuzijomis.