Suiten. Kintančių suvokimų erdvės

Laikas:2023 09 07 – 10 08

LDS galerija „Arka“ kviečia į parodos „Suiten. Kintančių suvokimų erdvės“ atidarymą, kuris vyks rugsėjo 7 d., ketvirtadenį, 18 val.

Mintis tarp eilučių. Tyla tarp garsų. Tuštuma tarp formų. Tai mistinė ir paslaptinga terpė, kurioje kinta suvokimų perspektyva.

Eksperimentinio pobūdžio paroda remiasi patyriminio meno ir intensyvaus jo suvokimo derme. Garsas čia skleidžiasi kaip laki ir nematoma skulptūrinė medžiaga, paverčiant erdvėje esančius fizinius kūnus, o ir pačią erdvę, netikėtais instrumentais, besiskverbiančiais į žiūrovo patyrimą. Ekspozicija integrali, be riboženklių, dėl ko garsai galerijoje sintezuoja tarpusavyje, o jų persidengimai, priklausomai nuo klausymosi pozicijos ir metodikos, kuria naujas imersinių ir kintančių suvokimų jungtis.

Parodos koncepciją inspiravo japonų gamtininko ir etnologo Minakata Kumagusu (1867-1941) teorija apie suvokimo reikšmių atsiradimą, permąstant, kaip objektų reikšmės skirtingai suprantamos jiems būnant kartu ar atskirai. Suvokimo pokytis turi net lūžio tašką, kuriam Kumagusu suteikė „suiten“ pavadinimą – sankirtos pozicija, keičianti suvokimų perspektyvas.

Parodos iniciatoriai – menininkai Tomoo Nagai ir Renata Valčik – sukūrė įvietinto garsovaizdžio instaliaciją-parodą, kuri sklis galerijos „Arka“ architektūrinėje erdvėje ir leis rastis kitokiai patyriminei aplinkai. Tai neapčiuopiama, bet nujaučiama terpė, susiformuojanti tuo momentu, kai susitinka skambesys ir forma, kūrinys su kitu kūriniu, stebėtojas su stebimu objektu.

Parodos kūrėjai:

  • Tomoo Nagai (JP) – kompozitorius, perkusininkas, kuria muziką filmams, teatrui bei garsus viešosioms erdvėms, taip unikalius instrumentus, tiria garso vizualumą (garsovaizdį) ir materijos garsinį rezonansą. Nuo 2005 m. organizuoja bendrus ir solinius koncertus Japonijoje, Indonezijoje, Prancūzijoje, Islandijoje, Brazilijoje, Maroke, Lietuvoje.
  • Renata Valčik (LT) – scenografė, kostiumų, šviesų dailininkė, tarpdisciplinarinio meno kūrėja. Lietuvos teatro ir muzikos akademijos docentė, vietinių bei tarptautinių parodų bei rezidencijų dalyvė, „Auksinių scenos kryžių“ laureatė.
  • Saulius Valius (LT) – menininkas, kuratorius, ekspozicijų architektas.
  • Dualhead.lt (LT) – medijų menininkų duetas (Aistė Valiutė ir Daumantas Plechavičius), fotografai, interaktyvių ekspozicijų kūrėjai.
  • Diana Radavičiūtė (LT) – dailininkė, grafikė.
  • Rūta Šipalytė (LT) – keramikė.
  • Dalia Truskaitė (g. 1965, LT) – su stiklo medžiaga dirbanti šiuolaikinio meno kūrėja.

Parodą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

VGS metu numatoma performatyvi ekskursija parodoje su autoriais ir kuratoriais.

Paroda dalyvauja Vilniaus galerijų savaitgalio programoje.

ŠEŠTADIENIS Rugsėjo 9 d. 

12:00 VGS ekskursija lietuvių kalba „Erdvės amžiai: Galerija „Arka“ (12:00-12:20, gidė Saulė Norkutė)

14:30 VGS ekskursija anglų kalba „Erdvės amžiai: Galerija „Arka“ (14:30-14:50, gidė Saulė Norkutė)

15.00 Ekskursija parodoje „Suiten. Kintančių suvokimų erdvės“ su autoriais ir kuratoriais.


SEKMADIENIS Rugsėjo 10 d.

12:00 Ekskursija lietuvių kalba su vertimu į gestų kalbą  „Erdvės amžiai: Galerija „Arka“ (12:00-12:20, gidė Saulė Norkutė)