Paroda galerijoje „Arka“ bus atidaroma (pristatoma) liepos 4 d., antradienį, 15 val.
„Dailininkų sąjungos kvadrienalėje „LTQ’23: Bendruomenės“ esame pakviesti atstovauti Kauno meno lauką. Šis iššūkis paragino pažvelgti ir prisiminti ar apmąstyti kaip susiburia ar išsiskiria menininkų bendruomenės. Kas paskatina tokius procesus ir ką jie pagimdo.
Aiškiai apčiuopti ir struktūruotai pristatyti šią temą nėra lengva – bendruomenių ribos persidengia, jos išnyra ir išnyksta laike, būna viešos ir privačios. Susiburti inspiruoja vienakrypčiai kūrybiniai siekiai, poreikis suremti pečius grumiantis su materialiniais ir praktiniais iššūkiais. Dažnai taip pasireiškia jaunosios kartos ar pokyčio reikalaujančių grupių maišto galia – susibūrus lengviau įveikti nusistovėjusią, nebeefektyvią sistemą. Įveikę kliūtis, išsisprendę problemas ir sutvirtėję kūrėjai, ieškodami individualaus proveržio, dažniausiai tyliai pasuka skirtingais keliais. Galbūt, vis tik, galia vienybėje, bet kūryba – vienatvėje.
Suprantama, jog šia galerijos „Meno parkas“ kartu su LDS Kauno skyriumi parengta paroda nesiekiama atstovauti ar reprezentuoti visos Kauno miesto vizualiųjų menų bendruomenės, ar visų bendruomenių. Tai būtų pernelyg drąsu ir nesąžininga.
Nesibijant fragmentiškumo pristatomos Kauno kūrybinio lauko atkarpos: iš šiandienos, iš netolimos praeities, aktyviai formuojančios dabartį, iš įsivaizduojamos galimos ateities. Ši aktualų miesto meninį gyvenimą atspindinti mozaika yra išdėstyta skirtingose galerijos „Arka“ parodų salėse. Kiekvienoje erdvėje – vienos bendruomenės ekspozicija, o visa paroda – tarsi novelių rinkinys, kur atskiri pasakojimai ir istorijos susisieti neregimais vidiniais ryšiais. Taip ir bendruomenes vieną su kita sieja tie patys išvaikščioti takai, mokytojo–mokinio ryšiai, o kartais – vaizdas, matytas pro studijos langą ar vyno ritualai „Skliauto“ kavinėje po parodų atidarymų.
Salėje „A“ pristatomi šiuolaikinio meno pionieriai – POST ARS (Aleksas Andriuškevičius, Robertas Antinis, Česlovas Lukenskas, Gintaras Zinkevičius. Grupė aktyviai veikė 1989–2001-aisiais). Parodoje pristatomas Česlovo Lukensko darbų ciklas, ekspozicijoje Alekso Andriuškevičiaus ir nacionalinės premijos laureato Roberto Antinio specialiai kvadrienalei dedikuotų kūrinių premjeros.
Salė „B“ skirta grupei „Keturios“ (Aušra Andziulytė, Aušra Vaitkūnienė, Elena Balsiukaitė, Judita Budriūnaitė, aktyviai kartu veikė 1990–1996-aisiais). Parodoje pristatomi šiandien aktyviai kuriančių ir stipriai Kauno meno lauką įtakojančių Aušros Vaitkūnienės, Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės ir Aušros Andziulytės kūriniai. Vienam taške atsispyrusios menininkės išsiskyrė ir kiekviena išaugino savo individualų kūrybos braižą ir idėjų lauką. Parodoje tapytojos pristato tris požiūrius – tris tapybines instaliacijas.
Salėje „C“ tapytojo Gintauto Vaičio akvarelių portretų ciklas. Juose – dienoraštiškai fikstuotos akimirkos, ryšiai ir bičiulystės – Lietuvos kultūrinė bendruomenė: muzikai, menininkai, politikai. Kaip teigia pats autorius: „… kolekciją sudaro įvairūs menininkų portretai su kuriais bendrauta, draugauta, dalyvauta įvairiuose projektuose.“
„D“ salėje – Kauno keramikų bendruomenės sukurta instaliacija, taikliai atspindinti kvadrienalės temą, bei pačios keramikos technikos ypatumus – neišvengiamą menininkų bendradarbiavimą kūrybiniuose – gamybiniuose procesuose. Kvadrienalės parodai sukurtas unikalus pristatymas be fiziškai apčiuopiamos keramikos. Konceptualia konstrukcija išsiskirianti instaliacija peržengia taikomojo – vaizduojamojo meno suvokimo klišes ir tampa šiuolaikinio meno pavyzdžiu.
Salėje „E“ pristatomi Gabrielės Aleksės, Manto Valentukonio, Šarūno Baltrukonio – ateities bendruomenės, jaunųjų menininkų, kurie įsilies arba jau įsiliejo į LDS bendruomenę, saviti ir drąsūs ieškojimai.
Svarbią atkarpą Kauno meno scenoje ir šioje parodoje užima emigracijoje kuriančių menininkių Patricijos Gilytės, Neringos Naujokaitės ir Simonos Žemaitytės kūryba. Galerijoje „Arka“ pristatoma jų videomeno programa.
Parodoje taip pat pristatoma videoprograma sukurta labiausiai menininkų bendruomenę pastaraisiais metais supurčiusios ir suvienijusios COVID pandemijos metu. Ši ekspozicijos dalis parengta iš galerijos „Meno parkas“ videokanalas–MPV“ archyvų. Tuo metu susiklosčiusios aplinkybės sustabdė darbus, paskatino atverti ir imti tyrinėti bei viešinti archyvus, išmokti naujų būdų dokumentuoti ir pristatyti naujai sukurtus kūrinius. Tai ne tik vizualūs liudijimai apie tai, koks buvo kūrybinis gyvenimas pandemijos metu, bet ir pasakojimai apie menininkų bendruomenės susitelkimą, kūrybos ir ryšio puoselėjimą.
Kauno meno lauko bendruomenė neįsivaizduojama be performanso meno atstovų – nuo drąsių POST ARS eksperimentų Nepriklausomybės pradžioje, iki tarptautinio gyvojo meno festivalio CREATurE (kuratorės: Daina Pupkevičiūtė ir Vaida Tamoševičiūtė, 2011–2018) supurčiusio miestą ir jo viešasias erdves ar tebeaugančio performanso meno festivalio „S-MOM“ (kuratorės: Vaida Tamoševičiūtė, Guadalupe Aldrete). Parodos metu planuojama surengti Vaidos Tamoševičiūtės ir Židrijos Janušaitės pasirodymus. Tikslesnė informacija apie pasirodymo laiką bus paskelbta vėliau“.
Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės programos dalis. Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.