MIRUSIOS KOPOS

Autorius:Jonas Maldžiūnas
Laikas:2022 06 07 – 30

Birželio 7 d., antradienį, 18 val., LDS galerijoje „Arka“ atidaroma menininko Jono Maldžiūno paroda „Mirusios kopos“, pavadinta pagal autoriaus Ukrainai dedikuotą koliažų ciklą. Parodoje pristatoma kelių atskirų, 2021-2022-aisiais metais sukurtų serijų kolekcija, skirta per gyvenimą sutiktiems žmonėms, bičiuliams, šeimai, kelionėms, vietovei, kur gimė ir užaugo jo vaikai.

Maldžiūno kūryba ekspresyvi, funkcionuojanti skirtingomis raiškomis ir medijomis. Jis studijavo dizainą, tapybą, dirbo keramikos, grafikos srityse. Kurdamas piešia, fotografuoja, tapo, aptapo, degina, karpo, klijuoja, imituoja, sluoksniuoja, žvejoja, rašo eiles, tekstus, rengia menines akcijas, instaliacijas, performansus ir t. t. Pastarasis veiklos laikotarpis aprėpia nuosaikesnį kūrybinį gyvenimo periodą asketiškoje aplinkoje menininko sodyboje.

Menininkas įkūnija istorinio Lietuvos lūžio kartos egzistenciją, kai veržliems, iš sociopolitinių gniaužtų besivaduojantiems jauniems kūrėjams menas buvo filosofija, kai kas daugiau nei vien saviraiška – galimybė gyventi prisiliečiant prie fenomeno, kurį vadintume kūrybine laisve. Jo kūriniuose atsiveria dramatiškas pasaulis, generuojantis nuolatinę kovą tarp Savęs ir Kito Aš. Prof. A. Andrijauskas Maldžiūną vadina ekscentrišku menininku ir jo darbuose įžvelgia Rytų Azijos bei postmoderniosios dailės sintezę, identifikuoja kūrybą kaip atliepiančią pagrindinius Rytų kultūrų principus. Gamtos elementai jo darbuose veikia kaip energetiniai katalizatoriai, o pagrindinės stichijos tampa inspiracijos šaltiniu. Sąlytis su aplinka, gilūs filosofiniai apmąstymai demaskuojami vizualiniuose pavidaluose: iš pažiūros trapūs Maldžiūno darbai nurodo simboliškai ir pasąmoningai patiriamą laiko ir erdvės tęstinumą, apmąstyto laiko tėkmės amžinumą.
Jonas Maldžiūnas – klajoklis tarp realybės ir savito pasaulio suvokimo, manifestuojančio ties sąmonės, būties bei beprotybės riba. Apmąstant Maldžiūno asmenybę, galvoje šmėžuoja savotiškas fenikso motyvas: menininkas, kuris nuolatos save sudegina tam, kad atgimtų kituose kūriniuose.

JONAS MALDŽIŪNAS gimė Kaune 1956 m. Studijavo Kauno dailės mokykloje, Vilniaus dailės institute, akademijoje. 1986 m. dėstytojavo Kauno Stepo Žuko technikume, 1994–1995 m. mokytojavo Kriūkų vidurinėje mokykloje, 1995–2009 m. – dėstė grafiką ir keramiką Šakių meno mokykloje. 2009 m. atidarė privačią edukacinę studiją. 1983 m. surengė pirmą autorinę parodą Kauno dailininkų sąjungoje, vėliau rengė parodas Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo kolektyvinėse parodose. 1996 m. gavo Jacksono Pollocko žmonos įkurto Pollock–Krasner fondo stipendiją ir stažavosi Niujorke. 2000 m. Lietuvą atstovavo tarptautiniame dailininkų forume Olandijoje. Pasižymėjo tiek kaip pedagogas, tiek kaip skandalingų akcijų Kaune prieš smurtą „Kartuvės“ (1996), prieš baimę ir blogį „Elektros kėdė“ (2013) autorius bei organizatorius.

Paroda yra galerijos „Arka“ ir Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės programos dalis. Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Sklaida

Portalas:www.lrytas.lt
Autorius:Klaudija Gudaitytė
Publikavimo data:2022 06 18

Sostinės galerija „Arka“ kviečia pasižvalgyti po tapytojo Jono Maldžiūno paveikslų parodą. Pastarųjų kelerių metų darbus eksponuojanti paroda pasižymi jautrumu ir, anot, menotyrininkų, yra tarsi pokalbis su savimi.

Portalas:www.lrt.lt
Autorius:Laima Ragėnienė
Publikavimo data:2022 06 15

Menotyrininkai Joną Maldžiūną įvardija, kaip istorinio Lietuvos lūžio kartos menininką. Nors pasak paties menininko, tų „lūžių” yra pilnas gyvenimas: nuo slaptų bandymų mokytis tapybos, nors dizainas tėvams atrodė perspektyvesnė meno šaka, nuo bohemiško laiko Kaune iki klajokliško bastymosi po Amerikos platybes, apie kelionę į Indiją, kardinaliai pakeitusią jo kūrybinį kelią. Apie ambicijas sukurti dokumentinį filmą, kai tuo tarpu poezijos jau prirašyta tiek, kad užtektų kelioms knygoms. Apie tapybą, gamtą ir žvejybą pokalbis su menininku Jonu Maldžiūnu.

Portalas:www.delfi.lt
Autorius:Evelina Joteikaitė
Publikavimo data:2022 06 12

Sostinės galerija „Arka“ kviečia pasižvalgyti po tapytojo Jono Maldžiūno paveikslų parodą. Pastarųjų kelerių metų darbus eksponuojanti paroda pasižymi jautrumu ir, anot, menotyrininkų, yra tarsi pokalbis su savimi.