Jie

Autorius:Agnė Kondrataitė
Laikas:2021 07 23 – 08 14

Jie kitokie, jie tamsūs, jie kaista, jie dega, jie tirpsta, jie rūšiuoja, jie apsikrėtę, jie infekuoti, jie karantine, jie pasirūpins, nes manęs tai neliečia. Ar tikrai?

/Atsiribojimas nuo visuomenės problemų/

Tam tikru rakursu apie pandemines susvetimėjimo ir atsiribojimo būsenas parodoje „Jie“ kalba ir keramikė Agnė Kondrataitė. Instaliatyviu erdviniu kūriniu autorė referuoja į globalios dabarties kasdienybę, kuri kupina politinių, normatyvinės tapatybės, migracijos, ekologijos ir daugelio kitų įtampų. Dažnai šių įvykių liudijimais žiūrovui tampa ekspansyvi ekraninė žiniasklaida ar socialinių tinklų naujienų srautas, formuojantys konkretybių apraiškas mūsų vaizduotėse. Nutolę nuo fenomenologiškai patiriamos aplinkos ar net laiko, komplikuoti ir žiaurūs įvykiai atrodo nutinkantys anoniminiams asmenims – kažkam kitam, tik ne man. Tačiau sociopolitiniame kontekste neretai iškyla pavienių asmenų pavardės (George Floyd, Roman Protasevich, Julian Assange, Alan Kurdi, Greta Thunberg ir kt.), kurios susietos su konkrečiu atvaizdu tampa tam tikro konflikto ikonografine žyma – iš tiesų šių įvykių verpetuose sukasi nesuskaičiuojamo kiekio įvairių žmonių grupės.

Pastarąsias A. Kondrataitė instaliacijoje „Jie“ abstrahuoja, nuasmenina, palikdama vietos vaizduotiškai žiūrovo interpretacijai. Menininkė susintetina konkretybes iki abstrakčių pačios idėjos pavidalų ir pabrėžia, jog su šiomis grupėmis tampriai susijęs esame kiekvienas, kad galime būti tiek abejingais, tiek empatiškais pasaulyje vykstantiems reiškiniams. Šia instaliacija galerijos erdvėje kuriama atmosferiška patyriminė būsena, nurodanti į kolektyviškumą, solidarumą, į autentišką santykį su gyvenamąja aplinka, kurioje ypatingą reikšmę įgauna ne tik asociatyvūs, bet ir socialiai atsakingi ryšiai.

Agnė Kondrataitė (1982) – keraminkė, LDS narė. 2007 m. baigė keramikos magistrantūrą Vilniaus dailės akademijoje. Yra surengusi 5-ias solo parodas. Nuo 2003 m. dalyvauja grupinėse parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Menininkė kūryboje dažniausiai akcentuoja žmogaus figūrą, jos plastiką, kūno dinamiką, anatomines subtilybes, tačiau antropomorfinius pavidalus abstrahuoja, deformuoja. Kūryboje autorei svarbu kūrinio forma, elementų tarpusavio santykis, proporcijos.

 

Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės programos, kurią finansuoja Lietuvos kultūros taryba, dalis.